Weganizm to dieta, jak i również styl życia, który eliminuje produkty pochodzenia zwierzęcego - mięso, futro ssaka, jajka oraz produkty testowane na zwierzętach. Ludzie decydują się na tę dietę ze względów etycznych, zdrowotnych, religijnych czy ekologicznych. Oczywiście, przejście na nią nie jest takie proste. Jak tego dokonać? Co wtedy można spożywać?
Weganami nie są tylko osoby, które dążą do prowadzenia zdrowego typu życia, a także te, które chcą schudnąć, poprawić stan swojego zdrowia oraz są przeciwni zabijaniu zwierząt i ich wykorzystywaniu. Dlatego niektórzy weganie nie chodzą do zoo czy cyrków.
Dieta wegańska składa się tylko z produktów pochodzenia roślinnego. Jest to całkowita rezygnacja z mięsa(zamiast niego grzyby), jajek(zamiast ich mleko sojowe/ryżowe/kokosowe), nabiału(zamiast niego tofu), czasem nawet i miodu. Weganie chętnie sięgają po kotlety sojowe, pączki z tofu. Wyeliminowanie z jadłospisu potraw pochodzenia zwierzęcego poprawia samopoczucie, zmniejsza ryzyko cukrzycy oraz choroby wieńcowej, spada nadciśnienie i poziom cholesterolu. Spada waga, poprawia się cera. Z czego te korzyści wynikają? Z mniejszego spożycia kwasów tłuszczowych, a w diecie wegańskiej można najeść się błonnika, magnezu, cynku, kwasu foliowego oraz wszelkiego rodzaju witamin.
Zwolennicy weganizmu również nie palą, nie piją, noszą organiczną odzież.

Produkty bez zawartości składników zwierzęcych są trudno dostępne, zwłaszcza w mniejszych miastach. Jednak można zamówić je przez Internet.
Do takiego stylu życia trzeba się przyzwyczaić. Wegańskie zamienniki tradycyjnych potraw na początku inaczej smakują. Ludzie z tym stylem życia, że po pewnym czasie nie czuć różnicy między na przykład kotletem schabowym a sojowym.
A jaka jest różnica między weganizmem a wegetarianizmem? Otóż wegetarianie z jadłospisu wyłączają tylko niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie wykreślają wszystkie.
Największą wadą weganizmu jest to, że mała ilość białek jest dostarczana do organizmu, a białko pochodzenia roślinnego nie jest tak dobrze wchłaniana jak zwierzęcego. Mogą również pojawić się niedobory żelaza lub wapnia.
Problemem jest również niedobór witaminy B12, która występuje tylko w produktach zwierzęcych. Odpowiada ona za funkcjonowanie układu krwionośnego. Osoba ze skłonnością do anemii nie powinna stosować takiej diety, zaś ten styl życia może pomóc osobami z podwyższonym cholesterolem czy nadciśnieniem.
Dania wegańskie:
- Warzywa z grilla z pieczonymi ziemniakami
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kluski śląskie
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń